Co je to dreadnought?

admin

Pokud jste se někdy zajímali o lodě, pak jste jistě zaslechli o pojmu „dreadnought“. Ten se často používá pro označení těžkých bitevních lodí s větším počtem těžkých děl v pancéřových věžích a vesměs s turbínovým pohonem. Název je odvozen od britské bitevní lodě Dreadnought, která byla spuštěna na vodu 10. 2. 1906.

Dreadnought byl první typ bitevní lodě, který byl vyvinutý společností Armstrong Whitworth s cílem poskytnout loď, která by mohla převálcovat všechny ostatní lodě. Na rozdíl od bitevních lodí té doby, jako je britský HMS Warrior nebo ruský Petropavlovsk, byla Dreadnought vyzbrojena výhradně těžkými děly. Na palubě byly čtyři děla s hlavním kalibrem 12 palců (305 mm).

Dreadnought byl také vybaven turbínovým pohonem, díky čemuž měla loď vynikající rychlost. Tento pohon byl v té době velmi neobvyklý a byl používán pouze pro vlajkové lodi. Dreadnought měl také nový systém řízení, který umožnil rychlou změnu směru.

Vzhledem k svému převratnému vybavení byla loď považována za jedinečnou. Dreadnought mohl dosáhnout rychlosti až 21 uzlů a byl obrovským náskokem před ostatními loděmi. Později se tento typ lodi stává novým standardem a vývoj lodí se od tohoto období významně posouvá.

V současnosti se dreadnoughts stávají součástí moderní flotily. Obecně se používají pro boj proti jiným lodím a také pro ochranu pobřeží. Mají také schopnost používat jiné druhy zbraní, jako jsou rakety, miny nebo torpéda. Dreadnought je tedy stále velmi důležitou součástí moderních bitevních lodí.

Dreadnought je tedy velmi důležitou součástí moderních bitevních lodí. Díky jejímu převratnému vybavení a schopnosti rychlé změny směru je to jedna z nejdůležitějších lodí ve flotile. Dreadnoughts mohou být v současné době využity pro ochranu pobřeží nebo pro boj proti jiným lodím. Jejich schopnosti se také značně rozšířily, což je činí velmi důležitou součástí moderní bitevní flotily.

Napsat komentář