Jak se naučit skladbu zpaměti?

admin

Učit se skladbu zpaměti je náročný, ale velmi uspokojivý úkol. Je to proces, který se snažím mnoha studentům proplout, ale někdy je těžké se na to dostat. Zde je návod, který vám může pomoci se naučit skladbu zpaměti.

Nejdůležitější je si skladbu poslechnout a udělat si první sluchovou zkušenost. Doporučuji poslouchat skladbu v celé první etapě procesu učení, protože když si ji kvalitně uložíte do hudební paměti pasivně, podle poslechu, pomůže vám to později k čtení not a pochopení skladby.

Další krok by byl identifikovat poznávací body ve skladbě, tedy místa, kde se dějí změny. Třeba změny tempa nebo akordu, které jsou zřejmé při poslechu. Tato místa jsou velmi důležitá, protože vám pomůžou si skladbu lépe zapamatovat.

Když se seznámíte se základní strukturou skladby, můžete začít učit skladbu zpaměti. Můžete začít s písničkou po jedné nebo dvou frázích, a postupně ji přidávat až do doby, než ji budete znát celou. Když ji po jednotlivých částech zvládnete, pokuste se ji zahrát celou bez přestání.

Když už budete skladbu zvládat celou, je čas se věnovat detailem. Jednotlivé části skladby můžete začít hrát s různým nádechem, tak aby to skladba měla dynamiku. Ujistěte se, že jste si zapamatovali všechny změny akordů, a to jak je hrát, a jaký je jejich pořadí.

Pokud jste si skladbu zapamatovali, zkuste si ji zahrát i s notami. Ujistěte se, že víte, kde jsou různé akordy, a že jste si je všechny zapamatovali. Naučit se noty může být náročné, ale jestliže jste si skladbu dobře zapamatovali, měli byste je naučit velmi rychle.

Když už skladbu dobře zvládnete, a všechny detaily ovládáte, můžete se věnovat finálnímu dotahování. Pokuste se skladbu hrát s co největším přesností, a věnujte pozornost všem detailem, které jste v rámci procesu učení objevili.

Začít učit skladbu zpaměti může být náročné, ale jestliže použijete správné postupy, můžete skladbu zvládnout během relativně krátké doby. Proces se skládá ze dvou částí: první sluchovou zkušenost, a poté identifikace poznávacích bodů ve skladbě. Poté už jen musíte postupovat po krocích, a skladbu si zapamatovat. Když ji budete zvládat, věnujte pozornost detailem, abyste skladbu vyhráli s co největším přesností.

Napsat komentář