Jaká má být vlhkost dřeva na topení?

admin

Když mluvíme o topení, je důležité poznat, jakou vlhkost by mělo mít dřevo. Naštěstí je to celkem snadné, pokud budete postupovat podle určitých pokynů. Čerstvě pokácené dřevo může obsahovat v závislosti na dřevině až 50 % vody, ale pro topení je optimální, pokud je vlhkost dřeva maximálně 20–25 %.

Pokud jde o délku schnutí dřeva, odvíjí se to zejména od jeho tvrdosti. V případě tvrdých dřevin (jako je například dub, buk nebo jasan) může trvat až 2 roky, než se dřevo dostatečně vyschne. Měkčí dřeviny (jako je borovice nebo modřín) jsou obvykle připraveny k topení po dobu 6–9 měsíců.

Jak ale poznat, že dřevo je dostatečně suché k topení? Pokud máte po ruce tester vlhkosti dřeva, můžete zjistit přesnou hodnotu. Pokud tento nástroj nemáte, můžete provést test, abyste zjistili, zda je dřevo dostatečně suché.

Nejprve se ujistěte, že kůra dřeva je suchá a odlupuje se. Kůra je obvykle první, která se vysuší. Poté se podívejte, zda je dřevo prasklé a má rozbité hrany. Pokud ano, je to obvykle znamením, že je dostatečně suché. Pokud chcete mít jistotu, musíte nechat dřevo ještě chvíli vyschnout.

Nezapomeňte také, že dřevo není nikdy úplně suché. Pokud jej příliš vysušíte, může se stát, že hoří jako papír. Optimální vlhkost dřeva k topení je 20–25 %. Udržet tuto vlhkost je velmi důležité, abyste mohli vytápět váš domov bezpečně a efektivně.

Pokud si nejste jisti, jaká je vlhkost vašeho dřeva, doporučujeme nechat ho ještě chvíli schnout. Pokud nejste schopni přesně změřit vlhkost dřeva, můžete se zkusit podívat na tyto znaky:

-Kůra dřeva je suchá a odlupuje se
-Dřevo má rozbité hrany a je prasklé

S těmito informacemi vám může pomoci určit, jakou vlhkost má mít dřevo, aby se mohlo použít pro topení. Vyhněte se příliš vysušenému dřevu, protože může hořet jako papír. Doporučujeme vám také, abyste nezapomněli na správnou vlhkost dřeva, abyste udrželi efektivní tepelný výkon.

Chcete-li získat nejlepší výsledky, je nejlepší použít tester vlhkosti dřeva, abyste se mohli ujistit, že máte optimální vlhkost pro topení. Tento nástroj vám pomůže udržet správnou vlhkost dřeva, abyste mohli vytápět váš domov bezpečně a efektivně.

Napsat komentář