Kde je C na klavíru?

admin

Kde je C na klavíru?

Učení se hrát na klavír může být skutečnou výzvou, ale díky tomu, že se pomocí klíčů můžete vydat na cestu za dosažením vašich cílů, může to být i nesmírně zábavné. Mezi nejdůležitější znalosti, které se musíte naučit, patří určitě poznat klíče a noty, které klavír obsahuje. Nejdůležitější notou, kterou se musíte naučit, je středové „c“, které se nazývá c1.

Klíče a noty

Klavír je rozdělený do dvou velkých klíčů: basového a houslového. Basový klíč začíná na levo F a končí na pravém B. Houslový klíč se začíná na levo C a končí na pravém F. Než se pustíte do hraní, je důležité zapamatovat si první notu v basovém klíči – F a další notu, kterou je potřeba se naučit je nota středové „c“ neboli c1. Ta se nachází přesně ve středu rozsahu basového a houslového klíče, takže je v podstatě pojí dohromady.

Přestože je toto středové „c“ nejdůležitější nota pro každého začátečníka, nemusí být hned na první pohled snadné jeho umístění na klavíru najít. Proto je důležité si uvědomit, že na klavíru se noty počítají od shora dolů. To znamená, že noty v basovém klíči (začínajícím na levo F) budou mít čísla od 1 do 8 a noty v houslovém klíči (začínajícím na levo C) budou mít čísla od 9 do 16.

Jak najít středové „c“

Než se pustíte do hraní, je potřeba se naučit, jak najít středové „c“. V první řadě si musíte uvědomit, že středové „c“ se nachází přesně ve středu rozsahu basového a houslového klíče. Proto byste měli začít hledat ve středu klavíru.

Pokud hledáte středové „c“ ve středním klíči, začněte počítat od prvního F vlevo. Potom je nutné počítat čtyři tóny (noty) až do C, které bude pátou notou. Pokud hledáte středové „c“ v houslovém klíči, začněte počítat od prvního C vlevo. Potom je nutné počítat čtyři tóny (noty) až do C, které bude pátou notou.

Když hledáte středové „c“ ve středním klíči, hledejte po čtyřech notách – F, G, A, B, C. Ve houslovém klíči hledejte po čtyřech notách – C, D, E, F, G. Je důležité si uvědomit, že noty jsou počítány od shora dolů.

Když už jste středové „c“ nalezli, je čas se naučit ho hrát. To se dá udělat tak, že si každou notu na klavíru označíte malou lístečkou a poté na ni zahrajete. To je skvělý způsob, jak si noty a jejich umístění na klavíru osvojit.

Nakonec

Ať už se učíte hrát na klavír, nebo se jen chcete naučit, kde je středové „c“, vždy je dobré si uvědomit, že jsou noty počítány od shora dolů. Tímto způsobem se vám bude hledání středové „c“ jistě snadněji. Takže pokud se učíte hrát na klavír, nezapomeňte se naučit klíče a noty, které klavír obsahuje.

Napsat komentář