Kdo vynalezl píšťalové varhany?

admin

Kdo Vynalezl Píšťalové Varhany?

Odpověď je jednoduchá – Ktesibios z Alexandrie. Tento řecký mechanik a vynálezce je prvním známým konstruktérem píšťalových varhan, které sestrojil kolem roku 246 před Kristem. Nebyl hudebníkem a tak na svůj vynález naučil hrát jeho manželku Thais. Ona se stala první varhanicí.

Varhany byly nejdříve konstruovány z dřeva, železa a bronzu. Nástroj měl dvě hlavní části: hlavní komoru a klávesy. Nebylo to jako dnešní varhany, ale základ byl stejný. Do komory se umístili různí trubci a do kláves se umístily trubky s měděnými koncovkami. Když hráč stiskl jednu z kláves, vzduch se tlačil do trubky, která byla spojena s komorou. Tím se varhany rozezvučely.

Jak doba pokročila, hudebníci začali vymýšlet nové způsoby hraní na varhany. Změnili konstrukci nástroje tím, že do komory umístili další trubky a do kláves další měděné koncovky. Také začali používat dřevo, které mohlo vydávat zvuk déle.

Tyto změny znamenaly, že se varhany začaly používat v různých hudebních směrech. Varhany se staly populárním nástrojem v Baroku, klasické hudbě a jazzu. Varhany se používají i v populárních hudebních žánrech, jako je rock, hip-hop a r&b.

Ktezibiosův vynález píšťalových varhan se stal důležitou součástí hudební historie. Pro hudebníky je to stále jeden z nejdůležitějších nástrojů. Když vidíte hráče na varhany, připomíná vám to prvního muže, který použil tento nástroj. A jeho ženu, která byla první, kdo ho uměl hrát.

Varhany jsou nástrojem, který přežil do dnešní doby. Kdo ví, co ještě nám přinese budoucnost?

Napsat komentář