Z jakého dřeva se vyrábí violoncello?

admin

Violoncello je jedním z nejkrásnějších a nejpoužívanějších hudebních nástrojů. Každý violoncellista ví, jak důležité je správné zvolení materiálu, ze kterého je nástroj vyroben. Naštěstí pro nás, existuje spousta druhů dřeva, které se používají k výrobě violoncella, a to i díky tomu, že se za ty roky vyvinulo několik různých technik a postupů. Zde se podíváme na to, z jakého dřeva je violoncello vyráběno a proč tyto materiály jsou tak důležité.

Horní deska se vyrábí z tzv. rezonančního smrkového dřeva. Tento materiál má velmi nízkou hmotnost a je velmi odolný vůči deformacím. To je důležité, protože to zaručuje kvalitní zvuk a odolnost nástroje. Dále je třeba zmínit, že smrkové dřevo má vynikající akustické vlastnosti, které jsou nezbytné pro kvalitní zvuk violoncella.

Hmatník, struník a kolíčky bývají z ebenového dřeva, případně z jiného tvrdého dřeva (palisandru, zimostrázu nebo levnějšího černě mořeného javoru). Důvodem, proč se pro tyto části violoncella používá takové tvrdé dřevo, je to, že tato dřeva mají vysokou odolnost a jsou schopna odolat vysokým stupňům zatížení. Je také důležité zmínit, že tyto části jsou velmi důležité pro správný zvuk nástroje, protože je to, co drží struny při každém hraní.

Kromě horní desky, hmatníku a struníku, se dřevem vyrábí i tělo violoncella. Toto dřevo musí být také velmi odolné, aby mohl nástroj odolat hraní. Obvykle se pro tělo používá javor nebo smrk, protože jsou velmi odolné. Toto dřevo musí být také dostatečně pevné, aby bylo schopno udržet tvar těla violoncella.

Všechny tyto materiály a techniky jsou zapotřebí k tomu, aby bylo možné vyrobit kvalitní violoncello. Každý materiál a technika je důležitá, protože každý z nich přispívá k celkové kvalitě nástroje. Bez těchto materiálů by bylo téměř nemožné vyrobit kvalitní violoncello, které by bylo schopno hrát kvalitní a zářivý zvuk.

V dnešní době existuje spousta druhů dřeva, které se používají k výrobě violoncella, ale základní materiály se stále neliší. Horní deska se vyrábí z rezonančního smrkového dřeva, hmatník, struník a kolíčky bývají z ebenového dřeva, případně z jiného tvrdého dřeva (palisandru, zimostrázu nebo levnějšího černě mořeného javoru), a tělo je obvykle vyrobeno z javoru nebo smrku. To jsou základní materiály, ze kterých se vyrábí violoncello.

Ať už jste profesionální hudebník nebo jen začínající amatér, je důležité, abyste si vybrali správné dřevo pro váš nástroj. Kvalita dřeva může mít velký vliv na to, jak se vaše violoncello bude hrát. Nenechte se zmást a vždy si vyberte kvalitní dřevo.

Napsat komentář