Co je to aftertouch?

admin

MIDI klávesnice jsou nedílnou součástí dnešního hudebníka. Noví i zkušení hráči se mohou obracet na rozmanité modely, které nabízejí různé funkce. Jednou z nich je funkce aftertouch.

Aftertouch je funkce, která umožňuje hráči ovládat svoje klávesy tlakem. To znamená, že když hráč více nebo déle tlačí na klávesu, vygeneruje silnější signál. Výhoda tohoto je, že hráč může napodobovat například narůstající tlak smyčce či sílu vzduchu u dechových nástrojů.

Aftertouch je něco, co by nemělo chybět na vaší MIDI klávesnici. Pokud hledáte klávesnici, která nabízí funkci aftertouch, je tu několik věcí, na které je třeba si dát pozor. Nejprve je třeba se podívat na to, zda vámi vybraná klávesnice nabízí aftertouch na všech klávesách, nebo jen na některých. Další věci, které je třeba zvážit, jsou typy aftertouchu, které jsou nabízeny a které jsou pro vaše hudební potřeby nejvhodnější.

Aftertouch může být dvou typů – polyfonní nebo monofonní. Polyfonní aftertouch znamená, že můžete použít aftertouch na více klávesách najednou. Monofonní aftertouch znamená, že můžete použít aftertouch pouze na jednu klávesu. Výhodou polyfonního aftertouchu je, že se dá použít na akordy. Monofonní aftertouch je vhodný pro doplnění melodie nebo doprovodu.

Kromě druhu aftertouchu, který je k dispozici, je také důležité vědět, jaký typ citlivosti aftertouchu je k dispozici. Některé klávesnice mají nastavitelnou citlivost aftertouchu. To umožňuje hráči přizpůsobit aftertouch svým potřebám a zlepšit výsledný zvuk. Některé klávesnice také umožňují nastavit parametry, jako je například rychlost reakce na aftertouch.

Aftertouch je funkce, kterou najdete na většině moderních MIDI klávesnic. Pokud hledáte klávesnici s aftertouchem, je důležité se ujistit, že poskytuje druh aftertouchu, který potřebujete, a že můžete nastavit citlivost aftertouchu dle svých potřeb. Pomocí správně nastaveného aftertouchu můžete dosáhnout nejen precizního tónu, ale i nezapomenutelné hudební zkušenosti.

Napsat komentář