Jak můžu poznat housle Stradivari?

admin

Když se řekne Stradivari, většinou se na tváři vyjeví úsměv. Tyto slavné housle jsou nesmírně ceněné a vyhledávané. Jejich majitelé se mohou pyšnit tím, že drží v rukou kousek historie.

Víme, že Stradivariho housle jsou známé pro svou mistrovskou zvukovou kvalitu, ale jak je vlastně poznat? Na padělky nástrojů narážím často, říká znalec houslí a virtuos Jaroslav Svěcený.

Tento rodák z Havlíčkobrodska má na starosti obchod se starožitnými houslemi v tuzemsku. Jaroslav Svěcený tvrdí, že původnost Stradivariho houslí lze rozpoznat především podle následujících vlastností:

1. Název Stradivari.

Stradivari je poznatelným názvem, a proto se přídomek Stradivari udržuje i na padělky. Jakmile se ale začnou zkoumat detaily, rozdíl se dostaví.

2. Nespočet maličkostí.

Když se podíváte blíže na Stradivariho housle, můžete vidět nespočet maličkostí. Od způsobu, jakým byly tkání a kování spojeny, po barvu a strukturu dřeva.

3. Dobrý zvuk.

Stradivariho housle mají vynikající zvuk, který je nezaměnitelný. Je to velmi výrazný zvukový profil se silnou základnou a jasnými výškami.

4. Přídomek.

Každé Stradivariho housle mají nějaký přídomek, buď podle někoho slavného, kdo je vlastnil, nebo podle toho, kdo na ně hrál. Díky tomu se lépe identifikují.

Když vidíte housle Stradivari, můžete si být jistí, že držíte kousek historie v rukou. Je to příležitost, kterou byste si měli náležitě vychutnat. Stradivariho housle jsou totiž jako Mesiáš – všichni by ho chtěli vidět, ale on pořád nepřichází. Přátelé si jej proto začali dobírat.

Díky těmto pokynům už víte, jak poznat Stradivariho housle. Když se objeví, můžete si být jisti, že se jedná o vzácný nástroj, o jehož původnosti se nemusíte bát.

Housle Stradivari jsou opravdovou krásou. Držet je v ruce a slyšet jejich zvuk vám může vyvolat neskutečný pocit. Pokud máte tu možnost, nepropásněte šanci vyzkoušet si je. Budete litovat, pokud ji propásnete.

Napsat komentář