Jaký je rozdíl mezi Hobojem a klarinetem?

admin

Hoboj a klarinet, oba hudební nástroje s kompletním vybavením a podobnými zvuky, jsou si velmi podobné. Ale co když chcete vybrat mezi nimi? Jaký je mezi nimi rozdíl? To je přesně to, o čem se dnes budeme bavit.

Hoboj je starobylý hudební nástroj, který se často používá v orchestrální hudbě a v barokní hudbě. Je velmi podobný klarinetu a je to vlastně jakýsi kříž mezi klarinetem a příčnou flétnou. Hoboj je o něco subtilnější a jemnější, což se odráží i na barvě jeho tónu.

Na rozdíl od klarinetu, kde tón vzniká rozechvěním plátku v hubičce, u hoboje hráč svým dechem přes sevřené rty rozechvívá dva třtinové plátky (tzv. strojek). Tímto způsobem může hráč dosáhnout dokonalejšího tónu s intenzivnějšími tóny.

Hoboj také má sedm úrovní ladění, což je více než klarinet. Hoboj může hrát širokou škálu tónů a je ideální pro jazzovou a klasickou hudbu. Zatímco klarinet je vhodnější pro symfonickou hudbu a jazzové standardy.

Hoboj má kratší a úzkou trubku a může znít jemnější než klarinet. Mnoho muzikantů dává přednost hobojovi pro jeho zjemněný tón.

Pokud jde o hru na oba nástroje, je rozdíl v pozici prstů a technice dechu. Hoboj má sedm klíčů pro pohyb prstů, zatímco klarinet má osm. Kromě toho má hoboj pouze jednu hruď, zatímco klarinet má dvě.

Klarinet je také snazší hrát, protože jeho hubička je mnohem menší než u hoboje. Navíc klarinetová hubička je mnohem stabilnější a snazší používat. U hoboje je hubička složitější a je obtížné ovládat.

Rozdíl je také v ceně obou nástrojů. Klarinety jsou levnější než hoboje. Hoboj je drahý a obtížněji se shání. Pokud hledáte nástroj, který se snadno naučíte hrát, zvažte klarinet. Pokud hledáte nástroj s jemnějším tónem a subtilními možnostmi, zvažte hoboj.

Na Základní umělecké škole Jílka v Brně nabízíme kurzy hoboje pro všechny věkové kategorie. Naši učitelé jsou profesionálové se širokou znalostí hudebních stylů, technik a s vysokou úrovní hry.

V naší hudební škole můžete také vyzkoušet hoboj. Jakmile se rozhodnete pro hoboj nebo klarinet, můžeme vám poradit, abyste se rozhodli pro ten správný nástroj. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli nástroj, budeme tu, abychom vám pomohli vybudovat si základní znalosti a schopnosti potřebné k dosahování hudebních dovedností.

Nyní, když znáte rozdíl mezi hobojem a klarinetem, můžete se rozhodnout, který z nich je pro vás ten správný. Každý nástroj má své výhody a nevýhody. Je na vás, abyste se rozhodli, který nástroj vám bude vyhovovat nejvíce.

Napsat komentář