Jak nasadit kobylku na housle?

admin

.

Když se řekne housle, tak většina z nás si vybaví slavné koncerty a výjimečné melodie, které jsou předneseny tímto nádherným nástrojem. Jenže předtím, než se houslista může pustit do zpívání, musí nejdříve něco udělat. Ať už je to vybírání správného nástroje, nebo nastavení kobylky.

Kobylka se má opírat o vrchní desku houslí přesně v místech mezi zářezy na vnitřních stranách otvorů ve tvaru písmene „F“. Tento malý díl nástroje je velmi důležitý pro správnou funkci houslí, bez něj by nebylo možné získat požadovaný zvuk. Náležitá péče o kobylku je klíčem k tomu, aby vám nástroj dlouho vydržel.

Abyste správně nasadili kobylku na housle, postupujte následovně:

Nejprve je potřeba si obstarat správnou kobylku. Existuje mnoho druhů a typů kobylky, takže je důležité zvolit správnou pro váš nástroj. Při výběru se podívejte na velikost, materiál a tvar.

Dalším krokem je příprava. Na zamýšlená místa dotyku strun s kobylkou ještě před natažením strun naneseme vrstvu grafitu (stačí použít obyčejnou měkkou tužku). Díky tomu se kobylka lepší drží na svém místě a struny se dotýkají stejně v celé délce.

Poté už zbývá pouze kobylku na vybraná místa nastavit. Kobylka se má opírat o vrchní desku houslí přesně v místech mezi zářezy na vnitřních stranách otvorů ve tvaru písmene „F“. Kobylka by měla být na těchto místech mírně dotlačena, ale nesmí být příliš utažená.

Konečným krokem je kontrola. Než struny přetáhnete, zkontrolujte, zda jsou struny dobře připevněny ke kobylce. Pokud je kobylka na svém místě, můžete struny přetáhnout na požadovanou délku a nastavit je tak, aby byly nataženy stejnoměrně.

Nastavení kobylky na housle může být pro někoho nováčka náročné. Pokud však postupujete dle výše uvedených kroků, můžete být jistí, že dostanete z vašich houslí ten správný zvuk.

Napsat komentář