Jak poznat že kůň cválá na správnou nohu?

admin

Že je cval asymetrický chod, vědí jezdci již odnepaměti. Ale jak poznat, zda kůň cválá na správnou nohu? Naštěstí to není těžké poznat.

Cval je charakteristickým pohybem, který se vyznačuje nesouměrným nohosledem. Obecně bychom mohli říci, že pokud kůň začne cválat na pravou nohu, začne levou zadní nohou, pak pravou zadní nohou společně s levou přední a končí pravou přední. Naopak, když kůň cválá na levou nohu, začne pravou zadní nohou, pak levou zadní nohou společně s pravou přední a končí levou přední. Tento pohyb se nazývá LZ, PZ + LP, PP, pokud mluvíme o cvalu na pravou nohu, nebo PZ, LZ + PP, LP, pokud mluvíme o cvalu na levou nohu.

Když vidíte, že váš kůň cválá, můžete snadno poznat, na kterou nohu cválá, podíváním se na nohosled. Cválání na správnou nohu je důležité, protože vám to může pomoci dostat se do správného postavení, udržet rovnováhu a získat správnou myšlenku.

Pokud se váš kůň cvaluje správně, nohy by měly být vyvážené, aby se zabránilo poškození nohou koně. Pokud zjistíte, že váš kůň cválá na špatnou nohu, měli byste okamžitě změnit směr, abyste se vyhnuli poškození.

Pokud nejste si jisti, na kterou nohu cválá, můžete se také zaměřit na nohy koně. Pokud kůň cválá na správnou nohu, měly by všechny nohy stejnou sílu a stejnou délku kroků. Pokud je jedna z nohou slabší nebo má kratší kroky, může to znamenat, že kůň cválá na špatnou nohu.

V případě, že se váš kůň cvaluje na špatnou nohu, je dobré vzít si čas, abyste se vy a váš kůň naučili správnou techniku. Je důležité, abyste pochopili, jak funguje správné cválání, aby se vašemu koni nedostalo žádného poškození. V tomto případě je dobré vyhledat odbornou pomoc od kvalifikovaného instruktora jezdectví.

V závěru lze říci, že je důležité, abyste věděli, jak poznat, zda kůň cválá na správnou nohu. Sledováním nohosledu můžete zjistit, zda kůň cválá na pravou nebo levou nohu. Pokud váš kůň cválá na špatnou nohu, je důležité okamžitě změnit směr cválání a vyhledat odbornou pomoc od kvalifikovaného instruktora jezdectví, abyste se naučili správnou techniku.

Napsat komentář