Jak vymyslet text k písničce?

admin

Vytváření textu pro písničku může být pro začínajícího textaře děsivé. Kde začít? Co mám zahrnout? Jak to udělat dobře? Všechny tyto otázky jsou úplně přirozené, ale nebojte se – vytváření textu pro písničku není nikterak komplikované. Musíte se jen naučit některé základy.

Nejdříve si ujasněte, jakým způsobem chcete text písně psát. Text písně by měl být skládán tak, jako když normálně mluvíme. Měl by být většinou psaný v první osobě, ale to samozřejmě není nutné. Také byste měli mít na paměti, že čím kratší slova používáte, tím přirozeněji to bude znít. Slova by také měla být v souladu s hudbou.

Nyní můžete začít se skládáním vašeho textu. Většina textů by měla obsahovat slova, která jsou dlouhá (nejméně dvě slabiky) a krátká (jedna slabika). Samozřejmě s tím, že dlouhé slabiky můžeme zpívat libovolně dlouho. Pozor na ligatury (svázání dvou rozdílných tónů za sebou). To by se mělo týkat opět pouze dlouhé slabiky v textu. Pokud se budete držet těchto pravidel, získáte jednodušejší text, který bude mít stejný rytmus jako hudba.

Když už budete mít text hotový, můžete ho zkusit zazpívat. Pokud je něco špatně, můžete to opravit. Pokud se vám to nezdá příliš dobré, je čas změnit některá slova. Když vymýšlíte text, hledejte slova, která mají společnou sylabu s melodií, nebo slova, která se dobře doplňují se zbytkem textu.

Dalším velmi důležitým krokem je napsat refrén. Refrén by měl být jasný, snadno zapamatovatelný a měl by se opakovat alespoň dvakrát během skladby. Jeho cílem je zapůsobit na posluchače a vtáhnout je do hudby. Refrén by měl být vždy stručný a jednoduchý.

Poslední věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je melodie. Zkuste si vymyslet melodii, která se hodí k textu. Měla by být v souladu s rytmem textu. Pokud při tom použijete akordy a různé druhy not, můžete melodii více oživit.

Ať už jste začátečník nebo zkušený textař, jsou tyto základní pravidla stále stejná. Jestliže se budete držet těchto kroků, vaše skladby budou dobré. Takže se nebojte a začněte textovat!

Napsat komentář