Jaké dřevo je nejtvrdší?

admin

Když se řekne dřevo, pro mnoho z nás to znamená společný příběh zahrady, nábytku a dokonce i stavebních materiálů. Přesto je tu dost rozdílů mezi jednotlivými druhy dřeva, které se mohou lišit ve vzhledu, struktuře a zejména v tvrdosti. Pokud se ptáte, které dřevo je nejtvrdší v Česku, pak je odpověď jasná: akát.

Akát (Robinia pseudoacacia) je vysoce ceněný pro svou výjimečnou tvrdost. Známou zkušební metodou pro měření tvrdosti dřeva je Janka, která určuje odpor dřeva vůči nárazu. Akát vykazuje tvrdost 1700lbf, což odpovídá tlaku 76 MPa. Jeho tvrdost dosahuje také vyšší úrovně než tvrdost mnoha ostatních více využívaných českých dřevin, jako je habr (Carpinus betulus), který dosahuje tvrdosti 1630lbf.

Akát je také ceněn pro svou všestrannost. Může být použit pro výrobu nábytku, obložení zdí, stavebních materiálů a dokonce i pro výrobu nástrojů. Má také širokou škálu barev, od jasně oranžové po tmavě hnědou. Navíc je to dřevo velmi odolné vůči vlhkosti, čímž je vhodné i pro venkovní aplikace.

Vzhledem k vysoce tvrdému akátu lze však očekávat, že jeho výroba bude dražší než jiné druhy dřeva. Může to být také náročné na řezání a opracování. Proto je důležité, abyste se poradili se zkušeným dřevorubcem nebo stavebním odborníkem, pokud se chystáte pracovat s akátem.

Ačkoli akát je nejpoužívanější a nejtvrdší dřevo v Česku, neznamená to, že je to nejlepší volba pro všechny projekty. Každý druh dřeva má různé vlastnosti, které jej činí vhodným pro různé aplikace. Proto je důležité, abyste se důkladně seznámili s každým druhem dřeva, než budete pokračovat s projektem.

Vzhledem k tomu, že všechny druhy dřeva mají svá pro a proti, musíte se rozhodnout, který druh je pro vás ten správný. Akát je bezesporu jedním z nejtěžších dřevin v Česku a jeho úžasné vlastnosti ho činí skvělým pro projekty, které vyžadují pevnost a odolnost. Pokud hledáte dřevo, které vydrží test času, akát je jasnou volbou.

Napsat komentář