Jaký je rozdíl mezi klávesnici QWERTY a QWERTZ?

admin

Jako jedna z prvních věcí, které člověk udělá, když se učí psát na počítači, je rozložení klávesnice. Jestliže jste v poslední době kupovali počítač, nebo jste se začali učit psát na počítači, možná jste se setkali s pojmy jako QWERTY a QWERTZ. Někteří lidé je možná vnímají jako dvě podoby stejného rozložení, ale ve skutečnosti se liší.

Jaký je tedy rozdíl mezi rozloženími QWERTY a QWERTZ? Rozložení QWERTY je používáno především, ale nejen v anglicky hovořících zemích a je nejrozšířenějším rozložením vůbec. QWERTZ se naopak používá v německy hovořících zemích. Rozdíl mezi nimi je ve skutečnosti jen velmi malý, ale vzhledem k tomu, že jsou napsány jazyky s jinými abecedami, není to zanedbatelný rozdíl.

Rozložení QWERTZ a QWERTY se liší především umístěním kláves Y a Z, jak ostatně vyplývá z jejich názvů. Obě rozložení jsou sice podobné, ale klávesa Y je v QWERTY umístěna na druhém místě vlevo a klávesa Z na třetím místě vlevo. V rozložení QWERTZ je to přesný opak. Klávesa Y je umístěna na třetím místě vlevo a klávesa Z na druhém místě vlevo.

Pokud tedy hledáte novou klávesnici, je důležité zvážit, jaké rozložení je pro vás nejvhodnější. Pokud máte počítač v anglicky hovořící zemi, je pravděpodobně nejlepší koupit klávesnici s rozložením QWERTY. V případě, že vy nebo někdo jiný na počítači psát němčinu, je lépe pořídit klávesnici QWERTZ.

V každém případě, ať už zvolíte jakékoliv rozložení, je dobré se seznámit s klávesnicí. Nechcete, abyste se začali učit nové psací návyky za běhu. Na internetu najdete spoustu příruček, které vám pomohou se seznámit s klávesnicí. Některé stránky dokonce nabízejí interaktivní simulační hry, takže se můžete učit na počítači.

V každém případě je důležité si uvědomit, že rozdíl mezi rozložením QWERTY a QWERTZ je malý, ale důležitý. I když si můžete na počítači vytvářet návyky, které se budou lišit od vašeho obvyklého rozložení, je mnohem lepší se naučit správné rozložení. To vám pomůže psát rychleji a efektivněji, takže si budete moci užít více času na další užitečné věci.

Napsat komentář