Co je to fortepiano?

admin

Co je to fortepiano?
Fortepiano a pianoforte jsou dva termíny, které se používají k odlišení starých klavírů z 18. a počátku 19. století od moderních klavírů. Název byl odvozen od popisu nástroje Bartolomea Cristoforiho z roku 1700, který Scipione Maffei vytvořil jako „gravicembalo col piano e forte“ („cembalo s tichým a hlasitým“).

Fortepiano je dřevěný klavír s kovovou konstrukcí klávesnicí a mohou mít od 48 do 88 kláves. Je to nástroj s třemi nebo čtyřmi pedály. První pedál uvolňuje ramena strun tak, že když je pedál zmáčknut, struny se neotáčí. To dává hráči možnost hrát lehce nebo hlasitěji. Druhý pedál mění akord. Třetí pedál slouží k otevírání a zavírání klaviatur a čtvrtý pedál slouží k přepínání mezi plným zvukem a pouze čtvrtinou síly.

Kromě toho jsou fortepiany vybaveny kovovou klaviaturou, mechanickým nástrojem, který generuje zvuk, když je klávesa zmáčknuta. Zvuk je generován strunami, které jsou napnuté přes kovové nebo dřevěné ramena. Zvuk se vytváří tím, že se struna zahýbá, když je klávesa zmáčknuta.

Fortepiany byly oblíbené pro jejich schopnost generovat zvuk, který byl něžnější a koncovější než u klavíru. Byl to také jediný zvuk, který byl tehdy k dispozici.

Od 18. století do dnešní doby fortepiany vyvinuly a změnily se. Ve století 19. se klavírní konstrukce vylepšila a začaly být používány nové techniky, jako jsou pedálové mechanismy, které umožňovaly hráči hrát hlasitěji a jasněji. Tyto techniky byly také využity k vytvoření moderního klavíru, který je dnes tak oblíbený.

Pokud hledáte nástroj, který vám poskytne klasický zvuk, fortepiano je skvělou volbou. Tento nástroj poskytuje klasický zvuk, který byl oblíbený pro jeho jemnou a koncovou melodii. Fortepiano je velmi oblíbené mezi klasickými hudebníky kvůli jeho jedinečnému zvuku.

Fortepiano je skvělou volbou pro ty, kteří hledají starodávný zvuk. Tento nástroj má dlouhou historii a je oblíbený mezi hudebníky po celém světě. Pokud hledáte starý a klasický zvuk, fortepiano je skvělou volbou.

Napsat komentář