Co slyší miminko v bříšku?

admin

Jako maminka nebo tatínek se můžete často ptát: „Co slyší miminko v bříšku?“ Odpověď je vcelku jednoduchá – miminko v bříšku slyší spoustu zvuků! Ale co to vlastně všechno je?

V první řadě slyší hlavně mohutnou zvukovou kulisu v podobě tlukotu matčina srdce, pulzování krve v cévách, bublání žaludku, střev a také dýchání. Tato hlučnost je pro miminko stále klidná, bezpečná a příjemná.

V závislosti na vývoji plodu a jeho schopnosti naslouchat, také slyší zvuky z vnějšího světa, které se přenášejí k dítěti přes břišní stěnu. To můžou být například hudba a hlasy.

Kdy začíná plod vnímat zvuky z vnějšího světa? To se liší podle věku plodu. V prvním trimestru (1.-3. měsíc) může plod slyšet jen nízké tóny, například hlas matky, otce nebo jiných blízkých osob. Později, v druhém trimestru (4.-6. měsíc) může plod začít cítit rytmus zvuku, který vnímá přes tlumenou stěnu maminky, přičemž rozlišuje i vyšší tóny.

V tomto stádiu se již může dítě reagovat na rytmy hudby či hlasu a všímat si i změn intonace a intenzity hlasu. Nošení dítěte na těle matky a kontakt s jejím hlasem je pro miminko velmi důležitý.

V posledním trimestru (7.-9. měsíc) plod vnímá všechny zvuky v okolí a jeho sluch se vyvíjí rapidním tempem. Miminko již slyší i jemné tóny, které jsou podobné zvukům, na které jsou zvyklí po narození – například melodickým hláskům, které dělají zvířata, hudbě, hlasům, písničkám a také zvuky přírody.

Když se podíváme blíže na tento fascinující proces, kterým miminko v bříšku slyší, je to opravdu úžasné. Tato zkušenost je důležitým krokem k tomu, aby se dítě po narození mohlo společensky vyvíjet. Většina vědců se shoduje na tom, že miminko v bříšku slyší všechno, co je v jeho okolí, a to včetně hlasů a hudby.

Všechny tyto zvuky, které slyší miminko v bříšku, tvoří důležitou součást vývoje jeho sluchu. Děti se naučí rozpoznávat zvuky, které slyšely v bříšku, a jsou připravené je vnímat, když se narodí.

Užívejte si těhotenství a vychutnejte si všechny tyto překrásné chvíle, kdy vaše miminko slyší všechny ty krásné zvuky z vnějšího světa. Je to dokonalá příprava na jeho příchod na svět!

Napsat komentář