Jak se hraje na dobro?

admin

Dobro je hudební nástroj, který se často vyskytuje v bluegrassové, country a blues hudbě. Bylo to poprvé vynalezeno v polovině 19. století a jeho název je odvozen z anglického slova “good”, které znamená dobrý. To je vlastně skutečný význam slova “dobro”. Toto slovo se často užívá, když se mluví o hraní na dobro, což je jednoduše způsob hraní na kytaru.

Dobro je jednou z nejpopulárnějších a nejstarších hudebních nástrojů. Jeho vzhled je velmi podobný klasické španělské kytaře, ale je vybaveno zvláštním krkem s kulatou koncovkou a širokou příčkou, která je známá jako „metalová deska“. Nástroj je také vybaven měděným rezonančním kotlem, který umožňuje zesílit zvuk hraní.

Na dobro se hraje buď podobně jako na normální španělskou kytaru (na dobro s klasickým, kytarovým, zaobleným krkem, dnes nejčastěji v jazzové hudbě) nebo tzv. bottleneck, či slide stylem a laděním v otevřeném akordu, nebo jako na havajskou kytaru, pomocí hracího želízka.

Nejčastějším způsobem hraní na dobro je být na klíně, s nástrojem vyvýšeným nad koleny. Jeho zvuk je tvořen sérií vibrací strun, které jsou většinou napnuté příliš napnuté a zasunuté do středu metalové desky. Hráč se používá k tlumení strunového kroužku, který se nachází nad metalovou deskou.

Dobro se hrávalo zpočátku pouze na country & bluegrassové scéně, ale dnes se o něm hraje v mnoha různých stylu, včetně blues, folku, rocku a jazzu.

V minulosti se na dobro často hrálo ve skupinách s kontrabasem a banjem, ale dnes se také často objevuje v sólových koncertech. Oblíbenost dobra v současnosti stále roste a je oblíbeným nástrojem pro mnoho hudebníků.

Hrát na dobro je velmi kreativní a zábavný způsob, jak se setkat s přáteli, zahrát si s hudbou nebo se naučit nové techniky. I když je dobro obtížný nástroj hrát, jeho zvuk je pohltivý a melodický. Ať už jste začátečník nebo pokročilý hráč, dobro je vždy skvělým nástrojem pro hráče jakéhokoli úrovně.

Na závěr bych rád řekl, že ať už se rozhodnete hrát na dobro nebo ne, je to jedinečný nástroj, který vám může poskytnout ohromující hudební zážitek. Pokud hledáte způsob, jak se naučit hrát na dobro, najdete na internetu spoustu zdrojů, které vám pomohou. Užijte si hraní na dobro a vychutnejte si skvělou hudbu!

Napsat komentář