Z jakého materiálu je kytara?

admin

Když se řekne kytara, obvykle si vybavíme plochý nástroj se strunami a kobylkou. Ale málokoho napadne se zamyslet nad tím, ze výběrem správného materiálu pro výrobu kytary, lze významně ovlivnit její zvuk.

Materiál, ze kterého je kytara vyrobena, má zásadní vliv na její zvuk. Vybírat můžeme z různých druhů dřeva, každé má své přednosti a záleží na nich, jaký zvuk kytara nakonec vydá. Vybírat můžeme například ze smrku nebo cedru.

Smrk je měkké dřevo a má vysokou schopnost absorbovat zvuk. Jeho výhodou je, že má velmi jemnou strukturu a proto je velmi příjemný na dotek. Smrk je oblíbený zejména v akustických kytarách, protože dodává zvuku krásnou lesklou barvu.

Cedr je tvrdší dřevo než smrk, ale stále dostatečně měkké na to, aby bylo příjemné na dotek. Má výrazné tóny a je velmi odolné. Je proto často používaný pro výrobu kytarových lubů.

Palisandr je měkké, jemně strukturované dřevo, které se často používá pro luby kytar. Má světlé barvy a při kontaktu s kytarou vytváří intenzivní zvuk.

V případě levnějších akustických kytar se občas používá polomasiv nebo překližka. Tyto materiály jsou zvukově méně kvalitní, ale na druhou stranu jsou velmi odolné vůči zacházení.

Vzhledem k tomu, že materiál, ze kterého je kytara vyrobena, má zásadní vliv na její zvuk, je důležité se dobře rozhodnout. Je důležité rozhodnout se, který materiál je pro danou kytaru nejlepší a který je nejvhodnější pro daného hudebníka.

Naštěstí se dnes můžeme při výběru dřeva pro kytaru spolehnout na zkušenosti zkušených výrobců nástrojů, kteří vědí, který materiál je pro danou kytaru nejlepší.

Takže, ať už hledáte kytaru z cedru, smrku, palisandru nebo z jiného materiálu, je vždy důležité důkladně si všechno promyslet a udělat si představu o tom, jaký zvuk chcete dosáhnout. Takže pokud hledáte kvalitní nástroj, určitě nezapomeňte zvážit i materiál, ze kterého je vyroben.

Napsat komentář