Jak vznikl český rap?

admin

Jak vznikl český rap?

Všichni milovníci rapu se jistě shodnou na tom, že český rap má svou vlastní unikátní atmosféru a je mnohem více než jen příležitostným zábavním jevom. Český rap se vyvíjel postupně, začínajíc už v 80.letech minulého století. Ačkoliv se většina z nás domnívá, že rap je relativně mladý hudební žánr, v českém prostředí už dlouho existuje a stále se vyvíjí.

Prvním hudebníkem, který v tehdejším Československu použil rap jako výrazový prostředek, byl Lesík Hajdovský s kapelou Manželé, kteří v roce 1984 vydali album Kamufláž. Na něm asi nejznámější skladba Jižák vešla v širší známost v polovině 90.

V té době byl rap stále považován za undergroundový hudební žánr a často byl diskriminován. Přestože se rap pohyboval v podzemních klubech a koncertech, dostal se i do širšího povědomí. Toto byla první etapa vývoje českého rapu, která trvala až do začátku 90.let.

V této fázi se český rap začal vyvíjet, ale stále zůstával undergroundovým žánrem. Všechno se změnilo v roce 1994, kdy vyšel první oficiální rapový singl prodejem – „Mama in lásky“ od české rapové skupiny Šaty. Toto byl hlavní mezník a začátek druhé etapy vývoje českého rapu.

V této fázi začal český rap rychleji růst a vyvíjet se. Kapely a interpreti začali vydávat častěji singly, což způsobilo, že se rap stal populárnějším a rozšířenějším. Během této fáze se začaly objevovat i další hudební styly, jako například české Hip-Hop, které se staly oblíbenými a populárními.

Třetí etapa vývoje českého rapu začala v pozdních 90.letech a pokračuje až do současnosti. V této fázi rap získal obrovskou popularitu a stal se běžnou součástí české hudební scény. V této době se objevily zvučná jména jako jsou Rapmasters, PSH, Gipsy.cz a další. Vznikla také první rapová televizní show, která se stala oblíbenou mezi fanoušky.

Kromě toho se začaly objevovat i nové rapové žánry a témata. To umožnilo interpretům vyjádřit se prostřednictvím svých písní a dát tak svým fanouškům možnost cítit se součástí vzrůstající rapové scény. V současné době existuje mnoho rapových kapel a interpretů, kteří se snaží přinést něco nového do české hudební scény.

Většina lidí považuje český rap za mladý hudební žánr, ale ve skutečnosti jeho historie sahá až do 80.let minulého století. Český rap se vyvíjel postupně, začínajíc s Lesíkem Hajdovským a jeho kapelou Manželé. Poté co se rap dostal do širšího povědomí, vyvinul se do mnoha nových podob a stal se běžnou součástí české hudební scény. Český rap je dnes populárnější než kdy předtím a jeho fanoušci očekávají v budoucnu jen to nejlepší.

Napsat komentář