Kdo hraje na Stradivari?

admin

Kdo hraje na Stradivari?

Každý, kdo se zajímá o klasickou hudbu, si jistě vybaví housle Stradivari. Většinou je vyhledávají významní housloví virtuózi, kteří si chtějí užít hraní na nejvyšší úrovni, jakou Stradivari může nabídnout. Mezi takové hudebníky patří například Laurent Korcia, který hraje na housle Stradivari z roku 1719 zapůjčené společností LVMH.

Kromě toho se však nachází také spousta dalších hudebníků, kteří se těší z hraní na méně známých, ale stále kvalitních strunných nástrojů. Jednou z těchto hudebnic je například americká houslistka Hilary Hahnová.

Hilary se proslavila jako jedna z nejslavnějších houslistek současnosti a osvědčila se svými koncerty po celém světě. Svůj nástroj si však nezapůjčuje – místo toho si své housle koupila.

Hilary hrává na housle z roku 1737, které byly vyrobeny v italském městě Cremona, kde Stradivariův dům proslavil tisíce houslí. Tyto nástroje jsou považovány za velmi kvalitní a Hilary je využívá ve svých koncertech k tomu, aby lidem přinesla tu nejčistší hudební radost.

Koupě takového nástroje může být však velmi drahým podnikem. Nejslavnější Stradivariova housle, která byla prodána za nejvyšší cenu, stála téměř 300 milionů korun.

Méně slavné Stradivariovy housle jsou sice levnější, ale stále nákladné. Jedna taková kvalitní housle se pohybuje v rozmezí od několika desítek tisíc až do několika stovek tisíc.

Navzdory tomu, že mnozí milovníci hudby by si rádi pořídili vlastní Stradivariho housle, není to vždy možné. Aby si totiž mohli užívat skvělého zvuku, musí se naučit zvládat technické nároky a musí věnovat čas výcviku.

Kdo tedy hraje na Stradivari? Spousta významných houslistů, kteří se svými nástroji dokážou udělat radost nejen sobě, ale i posluchačům. A mezi nimi je i Hilary Hahnová, která dokazuje, že Stradivariho housle jsou dostupné i pro méně slavné hudebníky.

Napsat komentář