Kdo vymyslel violu?

admin

V Česku se 30. července 2016 odehrála nevídaná událost. Na Letních slavnostech staré hudby v Praze debutoval světový unikát, který vymyslel jeden z nejgeniálnějších vynálezců v historii – Leonardo da Vinci. Řeč je o violě organisty, jenž tu představil polský klavírista Sławomir Zubrzycki.

Viola organista je unikátní hudební nástroj, který ve středověku vymyslel da Vinci. Je to spojení loutny a klavíru. Nástroj má dvě pedály, které se dají kombinovat s mechanickou stavbou a klaviaturním principem. Toto spojení umožňuje hráči měnit akordy, a to rychleji než na klasickém klavíru.

Da Vinci vymyslel nástroj s myšlenkou, aby mohli hudebníci hrát jak noty, tak i akordy. To jim umožnilo vytvářet složité melodie a kompozice. Viola organista tak poskytuje zcela novou úroveň složitosti a různorodosti v hudbě.

Viola organista byla po mnoho let zapomenuta, protože bylo velmi obtížné ji vyrobit. Zubrzycki se však rozhodl vynálezu opět oživit. Vytvořil repliku díla Leonarda da Vinciho a začal ji prezentovat na koncertech.

Viola organista se většinou používá pro hudbu středověku a renesance. Zubrzycki ale věří, že nástroj bude mít širší působnost, a to i ve vyšších oblastech hudebního umění. V roce 2017 například spolupracoval se skladatelkou Björk na nahrávce „The Gate“.

Violu organistu si můžete vychutnat na koncertech po celém světě. Zubrzycki je jediným hráčem, který dokáže hrát na tento unikátní nástroj, a tak je jedinou osobou, která může předat dílo Leonarda da Vinciho dalším generacím.

Pokud jste měli možnost vidět a slyšet Zubrzyckiho hrát na violu organistu, věříme, že jste byli stejně ohromeni jako my. Je to nádherný a unikátní hudební nástroj, který musí být viděn a slyšen. Díky Leonardo da Vincimu můžeme mít tento úžasný nástroj a věřit, že se bude hrát po celém světě.

Napsat komentář