Odkud pochází housle?

admin

Ah, housle. Tato záhadná hudební nástroj, který se po staletí používá k vytváření krásných melodií. Můžete se ptát: odkud pocházejí housle?

Housle mají velmi dlouhou historii, která sahá až do středověku. První housle začaly pravděpodobně vznikat v Polsku, pak na počátku 16. století pronikly do Itálie. Žádné se z té doby nedochovaly, ale jejich tvar můžeme vysledovat z tehdejších kreseb.

Housle tehdy byly velmi podobné našim dnešním, měly čtyři struny a na zadní straně šestice. Na rozdíl od moderního nástroje nebyly vybaveny nábojnicemi, ale byly drženy na rameni. Housle v té době byly velmi populární a staly se oblíbenými nejen mezi elitou, ale i mezi obyčejnými lidmi.

V 17. století se housle vyznačovaly mnohem menšími rozměry. Jako nový objev se začaly používat nové techniky, jako byly kobylky a mnohem větší počet strun. Na začátku 18. století se housle začaly blížit modernímu stavu. Na vrcholu tohoto období byly housle vybaveny kobylkou a oboustrannou záhlaví, což umožnilo hudebníkovi hrát obě strany hlavy.

V polovině 19. století byly vyvinuty moderní housle. Bylo to díky bratrům Stradivariovým, kteří vyvinuli moderní tvar a techniky pro výrobu houslí. Tyto moderní housle byly vybaveny kobylkou, oboustrannou záhlaví a strunami, které byly vyrobeny z měkkého materiálu.

Dnes jsou housle stále oblíbeným hudebním nástrojem. Stále se vyrábějí dle původních technik a principů. Tato tradice se přenáší z generace na generaci a doufejme, že se tak bude dít i nadále.

Takže pokud se ptáte, odkud pocházejí housle, můžeme jen říct, že jejich kořeny sahají až do středověku. Díky různým technikám a inovacím v průběhu staletí se vyvinuly do dnešního moderního tvaru a staly se oblíbenými mezi hudebníky po celém světě. Takže teď víte, kde pocházejí housle.

Napsat komentář