Co je Brumajzl?

admin

Co je Brumajzl?

Pokud slyšíte slova „brumle, brumla, mrumle, grumle“, možná vás napadne název nějakého starého nástroje, který se zdá být vzdáleným echem sibiřské tradice. Jste na správné stopě – to všechno jsou různé názvy pro tradiční nástroj sibiřských šamanů, zejména etnika Jakutů, jehož název je Brumajzl.

Brumajzl je starobylý nástroj, který se vyskytuje v náboženství, šamanských ceremoniích a uměleckých oborech napříč Sibiří. Toto tradiční hudební nářadí se skládá ze dvou částí – dřevěného rámu a dvou ocelových kroužků, které jsou zavěšeny na rámu pomocí šňůrek. Každý kroužek je navíc opatřen různými sibiřskými motivy a symboly.

Brumajzl je nejčastěji používán jako doprovodný nástroj pro zpěv, tanec a bohoslužby. Tóny, které z něj vycházejí, jsou zpravidla hypnotické a uklidňující, což umožňuje šamanovi dosáhnout transu. Jak se hudebník získává do stavu transu, zvukový tok z Brumajzlu se mění a začne se stále více a více koncentrovat. V takovém stavu mohou šamani dosahovat hlubokého spojení se svými božstvy a dostat od nich odpovědi na otázky.

Podle Jana Amose Komenského se Brumajzl také nazývá „brumlačka“. Tento název vychází ze zvuků, které vytváří, když se oba kroužky rámu rychle pohybují. Tyto zvuky připomínají zvuk brumlání a podle Komenského se takto nazývá Brumajzl.

Brumajzl je nástroj, který může být použit k pomoci při léčení a k pomoci při vytváření transu. Mnoho lidí se také domnívá, že může mít magické vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest a pomoci při rituálech očišťování.

I přes svou starobylost je Brumajzl stále populární mezi sibiřskými etniky, zejména Jakutem. Dokonce i dnes můžete najít řemeslníky, kteří tvoří a vyrábějí různé typy brumajzlů včetně různých designů. Užijte si cestu do minulosti a vyzkoušejte si toto fascinující hudební nářadí ze sibiřských šamanských tradic. Uvidíte, že vás zvuky Brumajzlu uvedou do transu!

Napsat komentář