Jak dlouho schne dřevo na krov?

admin

Když je čas postavit si dům, stoletou tradicí je dřevěná konstrukce. Ať už je to jednoduchá stodola, nebo vysoká vila, dřevo je důležitou součástí. Takže jak dlouho vysušit dřevo na krov tak, aby bylo pevné a trvanlivé?

Většinou se dřevo vysušuje vlhkostí vzduchu, ale doba potřebná k dosáhnutí požadované úrovně vlhkosti je velmi proměnlivá. Když je dřevo uřezáno, jeho vlhkost může dosahovat až 70% a závisí na ročním období, ve kterém bylo uřezáno. Obecně lze říci, že vzduchosuchého řeziva (vlhkosti okolo 20%) dosáhnete cca za 2-6 měsíců. Pokud řezivo potřebujete vysušit na nižší vlhkost je potřeba využít umělého sušení v sušárně.

Jak se suší dřevo na krov?

Než začnete s sušením, je potřeba dřevo správně uřezat. Při řezání je potřeba dbát na to, aby byly stejně hluboké zářezy a jednotné řezivo. Pak můžete začít s procesem sušení.

Nejčastějším a nejjednodušším způsobem, jak se suší dřevo je přirozené sušení. K tomu, abyste dosáhli požadované vlhkosti, je potřeba odstranit všechen přebytečný vzduch a udržet stálou teplotu a vlhkost. Abyste toho dosáhli, doporučuje se dřevo uskladnit ve speciální sušárně, nebo jej vystavit slunečnímu záření a dešti. Pak můžete kontrolovat vlhkost dřeva kontrolou vlhkoměru.

Když se dřevo suší v mokrém prostředí, je potřeba se vyhnout tzv. kroucení. To se děje, když dřevo ztratí více vlhkosti na jedné straně, než na druhé. Pak se dřevo kroutí a může se praskat. K tomu, abyste tomu zabránili, můžete dřevo občas otáčet a střídat strany, které se suší.

Dalším způsobem sušení je umělé sušení. Tento proces je vhodný pro ty, kteří potřebují vysušit dřevo mnohem rychleji než přirozeným způsobem. Umělé sušení je realizováno v sušárně s kontrolovanou teplotou a vlhkostí. Kontrola vlhkosti je prováděna pomocí vlhkoměru.

Když máte dřevo vysušeno, můžete jej použít k postavení krovu. Nejdříve se musíte ujistit, že vlhkost vysušeného dřeva dosahuje požadované úrovně. Pak můžete dřevo použít k výstavbě trvanlivého a bezpečného krovu.

Aby se dosáhlo trvanlivosti, je důležité vybrat správnou metodu sušení. Při přirozeném sušení je potřeba se ujistit, že dřevo je uskladněno ve správném prostředí s konstantní teplotou a vlhkostí. Umělé sušení je vhodné pro ty, kteří potřebují rychlejší výsledky. Ať už používáte jakoukoli metodu, je důležité dbát na to, aby vlhkost dřeva dosáhla požadované úrovně, aby se předešlo kroucení a praskání.

Když chcete mít bezpečný a trvanlivý krov, je potřeba dobře vysušit dřevo. Ať už je přirozená nebo umělá, sušení je velmi důležitým krokem pro postavení trvanlivého krovu.

Napsat komentář