Jak se ladí elektrická kytara?

admin

Kytara je nástroj, který dokáže vyjádřit emoce a něhu skrze zvuk strun. Naštěstí pro ty, kteří se chtějí učit hrát, je ladění kytary jedním z nejjednodušších kroků. Jediné, co potřebujete, je ladička, případně nějaký druh referenčního zvuku, abyste se mohli spolehnout, že jste správně naladili.

Pokud jde o standardní ladění kytary, od nejtlustší struny po nejtenčí je to E, A, D, G, H, E. V případě 4strunné basové kytary jsou to tóny E, A, D, G a v případě ukulele pak G, C, E, A. Existuje však také řada alternativních ladění, jako například drop, open a další.

Než začnete s naladěním kytary, je důležité, abyste si vybrali správnou ladičku. Existuje několik druhů ladiček, například mechanické, elektronické, clip-on a mikrofonní.

Mechanická ladička je obvykle nejjednodušší zařízení. Je to malý kus kovu, který má na jednom konci zapuštěné malé zrcátko a na druhém konci držák, který se přichytí na strunu. Poté, co přichytíte držák, musíte otáčet strunu, dokud se světlo neodráží zrcátkem.

Elektronická ladička je moderní verze mechanické ladičky a je mnohem přesnější. Existují dokonce i ladičky s displejem, který ukazuje naladění struny.

Clip-on ladičky jsou nejjednodušší způsob, jak se naladit. Jedná se o malou ladičku, která se připne na trs kytary a je schopná detekovat, jaký tón vydávají struny.

Mikrofonní ladičky jsou vhodné pro kytary s elektrickou aparaturou. Je to malá ladička, která se připojí k nástroji. Poté, co ji připojíte, můžete nastavit naladění strun přes mikrofon.

Ať už zvolíte jakoukoli ladičku, mějte na paměti, že ladění kytary by mělo být prováděno pomalu a opatrně. Příliš silné ladění může poškodit struny a způsobit jejich předčasné opotřebení.

Když jste se rozhodli pro ladičku, můžete začít s nastavením nástroje. Nejprve začněte u nejtlustší struny, která je E. Připevněte ladičku k struně a začněte pomalu a opatrně otáčet strunou, dokud se světlo neodráží zrcátkem, nebo nezazní tón E.

Poté, co naladíte E, postupujte stejným způsobem u všech zbývajících strun, až se dostanete k nejtenčí struně. Pokud jde o alternativní ladění, měli byste se předem seznámit se zvukem každého noty, abyste mohli zjistit, jaké tóny se mají hrát.

Když naladíte všechny struny, je důležité, abyste je zkontrolovali. Nejlepší způsob, jak to udělat, je porovnat zvuk s referenčním tónem. Pokud je tón moc tichý nebo moc hlasitý, budete muset strunu opět naladit.

Jak vidíte, ladění elektrické kytary není složité. Vybrání správné ladičky a naladění kytary se může stát rutinou, když se budete držet výše uvedených kroků. Při práci s kytarou se vždy snažte, aby byla vaše práce přesná a pozorná, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Napsat komentář