Jak vzniklo violoncello?

admin

Violoncello je bezesporu jeden z nejkrásnějších a nejznámějších hudebních nástrojů. Mnozí lidé však neví, jak vlastně vzniklo. Když to vezmeme od začátku, musíme se vrátit až do konce 16. století, kdy byla violoncello vytvořena.

Historie nástroje začíná v Itálii, kde se v té době zrodila nová forma houslí. Nástroj byl původně vyroben z jednoho kusu dřeva, který byl později přesunut do tvaru basové violy da gamba. Tento nový nástroj byl nazván violoncello.

Jedním z prvních zakladatelů tohoto nástroje byl Andre Amati, slavný italští houslař. Amati také vytvořil první dvě violoncella, která byla zachována a jsou nyní námětem zkoumání pro následující generace. Violoncello se velmi rychle rozšířilo a stalo se jedním z nejdůležitějších členů smyčcového souboru.

V následujících stoletích se nástroj velmi rozvinul a několik významných houslařů vytvořilo své vlastní verze. Mezi nejdůležitější patřili Antonio Stradivari, Gioffredo Cappa a Gasparo da Salo. Tyto nástroje byly charakteristické svou velikostí a tónem a staly se vzorem pro nástroje vyráběné v následujících desetiletích.

Violoncello se také velmi rychle stalo populárním a vysoce žádaným nástrojem a jeho použití se dostalo až do opery a symfonických orchestrů. Violoncello bylo také jedním z prvních nástrojů, které se začaly vyučovat na konzervatořích.

Dnes je violoncello stále populárním nástrojem a jeho místo v symfonických orchestrech je stále nedílnou součástí. Je také jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro sólovou hru a jeho těžký tón je obzvláště populární.

Jak je patrné, violoncello je nástroj, který má bohatou historii a jehož vliv na hudbu nelze přeceňovat. Od svého vzniku se violoncello rozvinulo do nástroje s nezaměnitelným tónem a jeho použití je stále oblíbené a žádané. Violoncello je součástí smyčcového souboru a jeho místo v symfonických orchestrech je nezastupitelné.

Napsat komentář